Utrzymujący się przez ostatnie 3 dni wyż nad Polską przyniósł piękną pogodę. Na takie warunki czekaliśmy.
Wieczorem 22 listopada, na drodze przecinającej krzyżanowickie pola ustawiliśmy teleskop, którym przeczesywaliśmy nocne niebo w poszukiwaniu fascynujących i tajemniczych miejsc we Wszechświecie.
Na nasze zaproszenie odpowiedziało kilka osób, wśród nich Pan Wójt Krzyżanowic. Wspólnie podziwialiśmy otwarte gromady gwiazd leżące blisko pasma Drogi Mlecznej, ciekawe asteryzmy, jak np. gromada ET (NGC 457), a także przyjrzeliśmy się Galaktyce Andromedy, która za kilka miliardów lat połączy się z naszą Galaktyką.
Na koniec spojrzeliśmy na największą "perełkę" na niebie, a mianowicie Wielką Mgławicę w Orionie, którą bez trudu można było zobaczyć nieuzbrojonym okiem. W okularze teleskopu wyposażonym w specjalny filtr mgławicowy ta gigantyczna chmura gazu i pyłu, w której powstają nowe gwiazdy i układy planetarne, pokazała cały swój majestat, dumnie rozpościerając swoje potężne "skrzydła".
Najdalszym obiektem, na którego wczoraj patrzyliśmy była oddalona o ok. 12 milionów lat świetlnych galaktyka spiralna widoczna w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, skatalogowana jako Messier 82, potocznie zwana Galaktyką Cygaro. Widzieliśmy światło tej galaktyki, które opuściło ją 12 milionów lat temu (!).
Ten niezwykle piękny i udany wieczór podkreślił swoim blaskiem przelatujący bolid - bardzo jasny meteor, który na naszych oczach rozpadł się na kilka mniejszych fragmentów i zgasł równie szybko jak się pojawił.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne podziwianie skarbów Wszechświata. Do zobaczenia następnym razem!
Zdjęcia: Dawid Barteczko / Astrohunters
Text: Michał Witek/Astrohunters