Cykl transformacji wody na Ultragorących Jowiszach wyjaśniony. Coraz więcej wiemy o dalekich planetach pozasłonecznych.
Ultragorące Jowisze należą do grupy gazowych planet pozasłonecznych, krążących bardzo blisko gwiazdy. Za dnia, atmosfera Ultragorącego Jowisza bardziej przypomina atmosferę gwieździstą niż planetarną.
Ciekawostką jest, że pomimo ogromnie wysokich temperatur, na planetach tych odkryto cykl transformacji wody, polegający na jej odrodzeniu w nocy i destrukcji za dnia. Z powodu silnego promieniowania połączone atomy wodoru i tlenu, z których składa się cząsteczka wody, zostają całkowicie rozerwane.
Część Ultragorącego Jowisza która jest zwrócona w kierunku gwiazdy macierzystej jest dużo łatwiejsza w obserwacji za pomocą teleskopów, niż ta, na której panuje noc. Egzoplanety te nie obracają się, dlatego na jednej stronie panuje permanentny dzień, podczas gdy na drugiej ciągle jest noc.
W wyniku obserwacji planety o nazwie WASP-121b, sformułowano tezę, że zdmuchiwane przez silne wiatry cząsteczki wody łączą się na nocnej części w chmury, które zostają zniszczone za dnia. Proces taki nazywa się cyklem reinkarnacji chemicznej i dotyczyć może nie tylko wody, ale także tlenku tytanu i glinu, co może prowadzić do deszczu złożonego z płynnego metalu i rubinu. To może stanowić obraz, jak na Ziemi pojawiły się kamienie szlachetne. Naukowcy z NASA twierdzą jednak, że wiedza o tych Ultragorących Jowiszach wciąż jest niepełna i będą kontynuować ich obserwacje za pomocą Kosmicznych Teleskopów Hubble'a i Spitzera.
Źródło: NASA, JPL